WOC 2006 Long Qualificationsř 30-07-2006 13:29
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2006

   Pl   Stno Name                       Nat            Time 



Men A  (39)               10.0 km  490 m   21 C   

    1    111 Jani Lakanen               FIN         58:21,1 
    2    107 Michal Smola               CZE       1:00:15,7 
    3     80 Thierry Gueorgiou          FRA       1:00:17,3 
    4     99 Jamie Stevenson            GBR       1:00:40,5 
    5     67 David Schneider            SUI       1:00:55,2 
    6     47 Niclas Jonasson            SWE       1:01:20,7 
    7     72 Mikhail Mamleev            ITA       1:01:33,9 
    8     25 Hans Gunnar Omdal          NOR       1:01:36,2 
    9     83 René Rokkjćr               DEN       1:03:38,6 
   10      3 Roman Efimov               RUS       1:03:56,4 
   11    100 Marian Davidik             SVK       1:04:21,0 
   12     96 Leif Bader                 GER       1:04:51,0 
   13     13 Andreas Kraas              EST       1:08:35,2 
   14     62 Janusz Porzycz             POL       1:09:37,3 
   15     17 Zoltán Dénes               HUN       1:10:35,9 
   16    104 Lluis Ferrer Ferrer        ESP       1:11:10,3 
   17     24 Yevhen Kandybey            UKR       1:11:53,4 
   18    114 Karl Dravitski             NZL       1:13:08,7 
   19     44 Andrew Quin                IRL       1:13:54,9 
   20     49 Slava Zhuravlev            BLR       1:14:36,1 
   21    116 Andraz Hribar              SLO       1:14:51,2 
   22     55 Pieter Hendrickx           BEL       1:15:43,8 
   23     58 Tamas Bogya                ROM       1:16:17,1 
   24     53 Tiago Aires                POR       1:18:41,4 
   25     20 Yoshinori Takahashi        JPN       1:18:46,3 
   26     89 Clemens Roos               NED       1:21:52,6 
   27     30 Kerrin Rattray             AUS       1:21:53,7 
   28     35 Konstantin Vasilev         BUL       1:21:58,7 
   29     73 Martin Binder              AUT       1:22:50,7 
   30     92 Nicholas Mulder            RSA       1:23:07,3 
   31     38 Igor Vukovic               SCG       1:24:29,0 
   32     85 Clem McGrath               USA       1:26:00,6 
   33     76 Guilong Li                 CHN       1:28:09,1 
   34     65 Patrick Goeres             CAN       1:29:13,7 
   35     42 Edi Ocvirk                 CRO       1:34:57,7 
   36     32 Tamir Alon                 ISR       1:40:54,7 
   37      6 Kwok Keung Yeung           HKG       1:47:45,6 

          12 Martins Sirmais            LAT              mp 
           8 Henrikas Pauzas            LTU             dns 



Men B  (38)               10.0 km  480 m   22 C   

    1    110 Valentin Novikov           RUS       1:00:52,4 
    2     71 François Gonon             FRA       1:01:26,5 
    3    112 Holger Hott Johansen       NOR       1:01:53,5 
    4      2 Carsten Jřrgensen          DEN       1:02:58,5 
    5     93 Marc Lauenstein            SUI       1:03:26,1 
    6     81 Kiril Nikolov              BUL       1:03:52,7 
    7     88 Michele Tavernaro          ITA       1:04:13,3 
    8     95 Mattias Karlsson           SWE       1:04:35,6 
    9     78 Andrey Khramov             RUS       1:05:53,1 
   10     51 Mats Haldin                FIN       1:06:02,6 
   11    101 Edgars Bertuks             LAT       1:08:21,9 
   12     61 Erkki Aadli                EST       1:08:27,2 
   13     54 Péter Vonyó                HUN       1:09:47,4 
   14     68 Tomas Kuzminskis           LTU       1:10:13,3 
   15     84 Andrei Zhuravlev           BLR       1:11:14,9 
   16     33 Michal Krajcik             SVK       1:11:20,4 
   17     43 Tomás Dlabaja              CZE       1:12:24,7 
   18     37 Axel Fischer               GER       1:13:01,6 
   19     60 Vitalii Gavrylenko         UKR       1:14:31,1 
   20     64 Shunsuke Konno             JPN       1:15:23,9 
   21     34 Javier Gomez Prada         ESP       1:18:50,9 
   22    105 Neil Dobbs                 IRL       1:18:51,4 
   23     56 Eric Morris                AUS       1:18:56,3 
   24     23 Joaquim Sousa              POR       1:19:07,7 
   25     28 Martin Pongratz            AUT       1:19:32,4 
   26      5 Rob Jessop                 NZL       1:21:49,6 
   27     40 Eddie Bergeron             USA       1:22:47,5 
   28      7 Robert Theiss              BEL       1:23:08,1 
   29    108 Ovidiu Duca                ROM       1:23:50,9 
   30     26 Jon Torrance               CAN       1:28:17,5 
   31     15 Yanbing Liang              CHN       1:40:51,7 
   32     46 Gilad Harnik               ISR       1:41:16,9 
   33     75 Jeremy Green               RSA       1:48:29,5 
   34     87 Chi Ming Chung             HKG       1:52:31,0 

          11 Jaka Piltaver              SLO              mp 
          18 Oli Johnson                GBR              mp 
          97 Robert Banach              POL              mp 
          21 Jonn Are Myhren            NED             dns 



Men C  (38)               10.0 km  460 m   22 C   

    1     41 Anders Nordberg            NOR       1:00:55,9 
    2     39 Chris Terkelsen            DEN       1:01:45,9 
    3     29 Christian Ott              SUI       1:02:23,0 
    4     36 Tobias Noborn              SWE       1:02:24,8 
    5     91 Olle Kärner                EST       1:03:34,9 
    6     57 Jon Duncan                 GBR       1:03:47,8 
    7     69 Roger Casal Fernandez      ESP       1:03:55,6 
    8     50 Alexey Bortnik             RUS       1:03:56,8 
    9    109 Vyacheslav Mukhidinov      UKR       1:04:04,3 
   10     27 Petr Losman                CZE       1:04:16,3 
   11     22 Antti Harju                FIN       1:05:28,9 
   12     74 Janis Krumins              LAT       1:06:15,4 
   13     14 Thibaut Magne              FRA       1:08:35,3 
   14     98 Modestas Bacys             LTU       1:08:41,1 
   15     52 Vitek Pospisil             SVK       1:10:05,4 
   16     79 Pavel Gvozdev              ISR       1:10:38,5 
   17    103 Toshiyuki Matsuzawa        JPN       1:10:49,1 
   18    113 Marco Povoa                POR       1:11:03,2 
   19     16 Marcin Richert             POL       1:11:05,1 
   20     70 Teodor Todorov             BUL       1:13:15,4 
   21      9 Manuel Negrello            ITA       1:13:41,1 
   22     77 Markus Lang                AUT       1:14:40,5 
   23      4 Torben Wendler             GER       1:14:43,3 
   24     59 James Bradshaw             NZL       1:15:34,2 
   25     31 Eric Bone                  USA       1:18:07,0 
   26    106 Brent Langbakk             CAN       1:19:25,2 
   27     90 Lino Legac                 CRO       1:21:26,9 
   28     10 Sergey Solodkin            BLR       1:25:10,6 
   29     82 Kyong Sa Ri                PRK       1:25:17,6 
   30      1 Ivan Millar                IRL       1:31:09,2 
   31     45 Siu Tung Hui               HKG       1:34:27,3 
   32     66 Ivan Nagy                  SLO       1:35:09,9 
   33     19 Martin Kleynhans           RSA       1:40:05,4 
   34     48 Mark Heikoop               NED       1:50:19,5 
   35     63 Meng Wang                  CHN       1:53:50,9 

         102 Nicolas Sillien            BEL             dnf 
          86 Ádám Kovács                HUN             dns 
          94 Rob Walter                 AUS             dns 



Women A  (32)             5.0 km  375 m   15 C    

    1    278 Tanja Riabkina             RUS         48:57,3 
    2    239 Martina Fritschy           SUI         50:21,5 
    3    250 Maria Rantala              FIN         50:50,2 
    4    225 Birte Riddervold           NOR         51:17,0 
    5    254 Karolina A. Höjsgaard      SWE         51:49,7 
    6    203 Indre Valaite              LTU         54:01,4 
    7    219 Annika Rihma               EST         55:16,6 
    8    293 Esther Gil Brotons         ESP         55:16,9 
    9    231 Mariya Spasyuk             UKR         55:48,7 
   10    216 Radka Brozková             CZE         56:34,3 
   11    279 Monika Depta               POL         56:44,7 
   12    283 Ágnes Simon                HUN         57:51,2 
   13    258 Rachael Elder              GBR         58:41,1 
   14    268 Jenni Adams                NZL         58:57,2 
   15    244 Mingyue Zhu                CHN         59:07,9 
   16    213 Zanda Abzalone             LAT         59:24,7 
   17    208 Karina Knudsen             DEN         59:24,9 
   18    262 Meike Jäger                GER         59:58,1 
   19    288 Christine Kirchlechner     ITA       1:00:45,0 
   20    295 Juliette Soulard           FRA       1:01:27,3 
   21    265 Andrea Eisl                AUT       1:01:32,7 
   22    270 Pavlina Brautigam          USA       1:02:19,1 
   23    286 Aleksandra Kondrateva      BLR       1:02:54,2 
   24    224 Naoko Kanoh                JPN       1:10:05,9 
   25    257 Veronica Minoiu            ROM       1:10:32,3 
   26    212 Lidia Magalhaes            POR       1:10:34,6 
   27    205 Danielle Winslow           AUS       1:14:12,3 
   28    241 Hiu Yin Maureen Olsson Lo  HKG       1:14:52,8 
   29    228 Natalia Dimitrova          BUL       1:18:50,1 
   30    236 Charlotte MacNaughton      CAN       1:21:43,0 
   31    248 Lieke Van Opstal           NED       1:23:39,3 
   32    274 Kathy Kitchin              RSA       1:33:25,1 



Women B  (32)             5.0 km  390 m   15 C    

    1    284 Simone Niggli-Luder        SUI         47:27,6 
    2    275 Vroni König-Salmi          SUI         47:31,4 
    3    294 Emma Engstrand             SWE         47:56,8 
    4    256 Marianne Andersen          NOR         48:00,4 
    5    281 Hanny Allston              AUS         51:22,4 
    6    269 Zsuzsa Fey                 ROM         51:38,7 
    7    277 Alison O'Neil              GBR         52:59,3 
    8    249 Signe Sřes                 DEN         53:34,8 
    9    266 Iliana Shandurkova         BUL         53:51,7 
   10    201 Bodil Holmström            FIN         54:11,9 
   11    238 Vilma Rudzenskaite         LTU         55:17,1 
   12    233 Eva Jureníková             CZE         56:10,0 
   13    204 Irina Mikhalko             RUS         56:44,4 
   14    222 Capucine Vercelotti        FRA         57:12,1 
   15    292 Yoko Bamba                 JPN         57:46,0 
   16    220 Yaroslava Trygubyak        UKR         59:12,8 
   17    261 Michela Guizzardi          ITA         59:15,6 
   18    253 Michaela Gigon             AUT         59:21,2 
   19    259 Merike Vanjuk              EST         59:48,7 
   20    230 Gunda Fischer              GER       1:00:02,7 
   21    235 Samantha Saeger            USA       1:00:54,4 
   22    218 Dorota Kosinska            POL       1:01:16,7 
   23    272 Dace Gaigala               LAT       1:03:30,4 
   24    247 Tanya Hodan                BLR       1:06:07,3 
   25    287 Fei Li                     CHN       1:14:34,7 
   26    240 Ildikó Szerencsi           HUN       1:17:11,4 
   27    227 Alba Baena Albert          ESP       1:18:52,8 
   28    207 Justine Scheck             CAN       1:22:02,5 
   29    243 Tena Sakar                 CRO       1:25:32,8 

         211 Tania Wimberley            RSA              ot 
         290 Pik Kwan Tang              HKG              ot 
         214 Tania Robinson             NZL             dns 



Women C  (32)             5.0 km  385 m   16 C    

    1    267 Heli Jukkola               FIN         47:50,2 
    2    282 Dana Brozková              CZE         48:20,4 
    3    291 Karin Schmalfeld           GER         50:27,2 
    4    280 Anne Margrethe Hausken     NOR         51:25,4 
    5    217 Anna Mĺrsell               SWE         52:06,1 
    6    285 Anne Konring Olesen        DEN         52:12,3 
    7    296 Nataliya Potopalska        UKR         52:43,4 
    8    202 Seline Stalder             SUI         52:49,3 
    9    242 Céline Dodin               FRA         53:24,1 
   10    289 Sandra Pauzaite            LTU         55:20,0 
   11    209 Éva Makrai                 HUN         55:33,2 
   12    264 Inga Dambe                 LAT         56:02,3 
   13    271 Maret Vaher                EST         57:32,1 
   14    232 Anna Sheldon               AUS         58:10,4 
   15    206 Jenny Whitehead            GBR         58:11,1 
   16    251 Julia Novikova             RUS         58:13,2 
   17    263 Annabel Fernandez Valledor ESP       1:00:51,9 
   18    273 Louise Oram                CAN       1:00:57,4 
   19    252 Marta Florkowska           POL       1:01:52,5 
   20    276 Greet Oeyen                BEL       1:01:56,2 
   21    226 Laura Scaravonati          ITA       1:02:10,6 
   22    260 Lara Prince                NZL       1:05:38,6 
   23    221 Thea Lillehov              AUT       1:05:53,1 
   24    223 Eleonora Nikolova          BUL       1:07:30,8 
   25    245 Roni Harish                ISR       1:17:10,8 
   26    229 Wei Dai                    CHN       1:20:22,0 
   27    234 Ailbhe Creedon             IRL       1:20:53,7 
   28    255 Mikiko Minagawa            JPN       1:28:28,4 
   29    246 Margaret Archibald         RSA       1:30:37,0 
   30    215 Wai Lan Iris Lui           HKG       1:31:23,5 

         210 Sandra Zurcher             USA              mp 
         237 Maria Sa                   POR              mp